Jak wyglądają mole książkowe? Szybkie i skuteczne sposoby na mole

Jak wyglądają mole książkowe? Szybkie i skuteczne sposoby na mole

Mole książkowe to problem, który występuje w wielu domach, choć nie zawsze zdajemy sobie z niego sprawę. Do moli książkowych zalicza się owady różnych rzędów. Niestety, dużo łatwiej jest zapobiec ich pojawieniu się, niż walczyć z nimi przy pomocy skutecznych metod. Jak wyglądają mole książkowe i jak się ich pozbyć z naszego domu?

Jak rozpoznać mole?

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają mole. Nic dziwnego, bo na ogół nie mamy z nimi do czynienia, póki nie pojawią się one w naszym domu. Różne gatunki moli różnią się od sobą nieznacznie, dlatego też czasem trudno rozpoznać czy mamy do czynienia z molami spożywczymi czy odzieżowymi. W przypadku moli warto jednak działać szybko, by nie zadomowiły się one w naszych szafach, książkach i kuchni. Jak rozpoznać dorosłe mole?

jak wyglądają mole książkowe

Jak wyglądają mole spożywcze?

Mól spożywczy jest brązowo-szary. Dorasta on do 10 mm. Swoim wyglądem przypominają one nieco małą ćmę. Jaja moli mają kolor kremowy i okrągły kształt. Jednak zdecydowanie gorsze są larwy, niż dorosłe osobniki. Żerują one w sypkich produktach spożywczych. Larwy wylęgają się po 8 dniach. Obecność moli spożywczych możemy poznać po niciach, przypominających pajęczynę, które znajdują się w sypkich produktach.

Jak wyglądają mole ubraniowe?

Mole ubraniowe od moli spożywczych różnią się kolorem i wielkością. Są one koloru żółtego i są nieco mniejsze. Larwy mola ubraniowego żywią się odzieżą i to po jej zniszczeniu możemy domyślić się, że w naszej szafie zamieszkali nieproszeni goście. W przypadku moli odzieżowych, problem nasila się na przełomie zimy i wiosny, choć larw moli odzieżowych możemy spodziewać się cały rok.

mol książkowy owad

Jak wyglądają mole książkowe?

Mól książkowy może znajdować się w starych książkach i miejscach, gdzie składowane są papiery. Mole książkowe niszczą papier i okładki książek. Co ważne, nazwa mól książkowy nie odnosi się do konkretnego gatunku. W tej grupie znajdują się bowiem przedstawiciele różnych rzędów, w tym np. kołatek domowy czy pustosz kradnik, a nawet mól futrzany. Dlatego też ciężko jednoznacznie opisać ich wygląd. Dla przykładu kołatek domowy osiąga wielkość 4 mm, zaś pustosz kradnik będzie już o 1 mm mniejszy. Rybik cukrowy, zaliczany również do grupy moli książkowych, osiąga już 25 mm, a jego charakterystycznym elementem są nitkowate czułki.

Jak się pozbyć moli z domu i mieszkania?

Zastanowienie się nad skutecznym sposobem odstraszającym mole jest bardzo ważne. Gniazda moli mogą pojawić się w naszych kuchniach, szafach i w książkach. Larwy moli żerują w obiciach naszych mebli, i w oprawach książek. Larwy mola ubraniowego niszczą tekstylia, żerując na nich. Larwy żywią się również materiałami wełnianymi, przez co niszczą nasze ubrania. Jak wyeliminować mole ubraniowe, odzieżowe i książkowe?

mol spozywczy a ubraniowy

Mole odzieżowe – jak się ich pozbyć?

Mole ubraniowe potrafią wyrządzić potężne szkody w naszej szafie. Larwy ubraniowe żywią się materiałami, przez co naszej ulubione ciuchy ulegają zniszczeniu. Mole ubraniowe uwielbiają nasze płaszcze, koszulki i spodnie. Mole odzieżowe potrafią zniszczyć znaczną część garderoby, jeśli nie usuniemy ich szybko. Aby wytępić mole odzieżowe, należy przede wszystkim dobrze wyprać te ubrania, które nie zostały jeszcze zniszczone. Takie ubrania można wystawić na mróz, gdyż woda z pewnością nie zabije moli ubraniowych skutecznie. Ubrania w workach foliowych można również włożyć do zamrażarki. Jeśli mamy w ubraniach mole, należy dokładnie wysprzątać i odkurzyć pomieszczenie, a szafki wymyć wodą z octem, którego mol futrzany nie toleruje. W szafie pomiędzy ubraniami umieść również zapachowe zawieszki. Niektóre zapachy odstraszają mole skutecznie. Będzie to z pewnością lawenda, na którą warto postawić, szukając skutecznych sposobów na mole.

mole książkowe jak się pozbyć

Mole spożywcze – jak się ich pozbyć?

Aby pozbyć się mola spożywczego występującego w naszej kuchni, należy wprowadzić rygorystyczne środki. W przypadku moli spożywczych trzeba pozbyć się z kuchni wszystkich produktów, które zawierają jaja moli oraz wyklute już larwy. Wcześniej warto też dowiedzieć się, jak wyglądają larwy moli, by działać skutecznie. O ile dorosłe osobniki moli są widoczne, o tyle w przypadku larw spożywczego mola nie jest to już takie pewne. Dlatego tez nie warto się zastanawiać w swoim działaniu. Wyrzuć wszystkie produkty, w których może znajdować się larwa mola spożywczego. Dla pewności przetrzyj również szafki octem. Aby pozbyć się moli spożywczych, należy również zagotować wywar z octu i postawić go szafkach na jakiś czas. Takich zapachów mole z pewnością nie będą tolerować.

Mole książkowe – jak się ich pozbyć z biblioteczki?

Dorosłe osobniki moli nie niszczą książek, ale ich obecność z pewnością nie jest wskazana w naszej biblioteczce domowej. Zwalczanie larw moli należy więc rozpocząć bardzo szybko. Aby wyeliminować osobniki moli z naszych książek, należy przede wszystkim poddać je działaniu bardzo niskich temperatur. Jak to zrobić? Książki można włożyć do zamrażarki, zabezpieczając je wcześniej workiem foliowym. Jeśli akurat jest zima, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wystawienie książek na mróz. Po takim zabiegu najprawdopodobniej nie uda się znaleźć moli w książkach. Dla pewności jednak skorzystaj jeszcze z innych sposobów na pozbycie się z domu moli. Przetrzyj więc całą biblioteczkę szmatką, nasączoną octem i wodą. Aby zwalczać mole skutecznie, umieść również zawieszkę o zapachu lawendy.

mole książkowe owady

Jak się pozbyć moli z książek?

Sprawdzi się tutaj z pewnością naftalina, która odstrasza mole ubraniowe, ale również i mole książkowe. Niestety, wydziela ona również nieprzyjemny zapach. Dlatego też wiele osób próbuje zapachu lawendy, ziela angielskiego czy goździków, który również nie jest tolerowany przez mole.

Czy mole jedzą papier?

Mole żerują przede wszystkim na sypkich produktach. Ukryte larwy moli nie zjadają papieru, ale przegryzają go w poszukiwaniu pokarmu. W miejscu, gdzie występują mole książkowe, kartki książek mogą być więc poniszczone.

Jak wyglądają mole książkowe?

Mole książkowe trudno opisać, gdyż w tej grupie znajdują się przedstawiciele różnych rzędów. Obecność moli poznać można z pewnością po zniszczeniach w okładkach książek i na ich kartkach.

One thought on “Jak wyglądają mole książkowe? Szybkie i skuteczne sposoby na mole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − dwa =