Dom z poddaszem – jak wybrać najlepszy projekt?

Dom z poddaszem – jak wybrać najlepszy projekt?

Jak skutecznie powiększyć metraż swojego domu? Zawsze warto rozważyć budowę poddasza użytkowego. To dodatkowa kondygnacja, którą przy odpowiednim projekcie da się nawet przekształcić w samodzielne mieszkanie, żeby jednak w stu procentach spełniała ona swoje zdanie, niezbędny jest dobry projekt. Czym konkretnie powinien się on wyróżniać?

Co ze skosami?

Charakterystyczną cechą poddasza są jego skosy. Nadają one mieszkaniu specyficzny klimat, lecz jednocześnie stanowią niemałe wyzwanie aranżacyjne. W przypadku domu jednorodzinnego sporym ułatwieniem jest to, że na poddaszu zazwyczaj znajdują się pokoje sypialne, a nie kuchnia czy pomieszczenie techniczne, w których obniżenie wysokości ściany utrudnia rozstawienie potrzebnych sprzętów.

Zostaje łazienka, którą najlepiej zorganizować tak, by miała ona przynajmniej jedną pełnowymiarową ścianę, odpowiednio wysoką do montażu kabiny prysznicowej czy umywalki z dużym lustrem. W sypialni skosy da się częściowo wyeliminować dzięki lukarnom, choć trzeba pamiętać, że w porównaniu do okien połaciowych dają one mniej światła słonecznego. Rzadko też na poddaszu użytkowym skosy sięgają do samej podłogi, dlatego można pod taką ścianą umieścić te niższe sprzęty. Na projektyzwizja.pl jest szeroki wybór domów z poddaszem użytkowym, rozplanowanych tak, by skosy w żaden sposób nie utrudniały codziennej egzystencji.

Jak wyglądają schody?

Poddasze powiększa przestrzeń mieszkalną, ale musi mieć schody, też zaś zabierają miejsce na obu kondygnacjach. Bilans oczywiście wciąż wychodzi na plus, niemniej z powodu schodów zmienia się trochę rozkład pomieszczeń na parterze, a w małych domach może być konieczne na przykład zlikwidowanie drugiej łazienki lub przeniesienie pomieszczenia gospodarczego do piwnicy przy garażu. Z drugiej strony, jeśli sypialnie są na górze, dół w całości da się przeznaczyć na wspólną przestrzeń rodzinną.

Czy poddasze użytkowe zwiększa koszty inwestycji?

Dom z poddaszem można postawić na mniejszej działce, dzięki czemu oszczędza się na zakupie gruntu i łatwiej jest znaleźć przystępną cenową parcelę w atrakcyjnej lokalizacji. Poddasze użytkowe wymaga co prawda lepszej izolacji i droższego wykończenia, za to oszczędza się na fundamentach, budowie ścian zewnętrznych oraz ograniczeniu powierzchni dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 14 =