Czy umywalka nablatowa nad pralką to dobre rozwiązanie?

Czy umywalka nablatowa nad pralką to dobre rozwiązanie?

Niekonwencjonalne sposoby i rozwiązania to domena małych łazienek. Nic dziwnego, bo racjonalne zagospodarowanie przestrzeni wymaga tutaj niebagatelnych pomysłów. Najlepszym rozwiązaniem będą funkcjonalne, wielozadaniowe meble, które sprawdzają się doskonale w niewielkich pomieszczeniach. Jednym z ciekawych pomysłów jest również umywalka nablatową nad pralką. Jak zaaranżować łazienkę z takim rozwiązaniem i czy jest to w ogóle dobry pomysł?

Gdzie umieścić pralkę w małym mieszkaniu?

Małe mieszkanie wymaga niestandardowych rozwiązań. O ile większość z nas z pewnością nie wyobraża sobie życia bez pralki, o tyle na niewielkiej przestrzeni stosunkowo ciężko ją ustawić. Pralka ma na ogół duże gabaryty. Urządzenie małej łazienki może więc być problematyczne. Dlatego też część osób decyduje się na przeniesienie pralki do kuchni. Wbrew pozorom, aranżacja kuchni z pralką nie jest trudna w wykonaniu. Gabaryty urządzenia powodują, że pralka umieszczana w kuchni doskonale wpasowuje się w ciąg mebli. Niestety, rozwiązanie to ma też swoje minusy. Przede wszystkim należy wybrać pralkę pracującą stosunkowo cicho. W kuchni może również unosić się zapach płynów i detergentów. Dlatego też zainstalowanie pralki w kuchni nie zawsze sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Większa część osób decyduje się więc na aranżację małej łazienki z pralką.

umywalka na blacie nad pralką

Mała łazienka i pralka – zalety i wady rozwiązania

Pralka najczęściej instalowana jest w łazience. Na takie rozwiązanie decydują się zarówno właściciele małych, jak i tych znacznie większych łazienek. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Łazienka jest miejscem, w którym na ogół zostawiamy nasze brudne ciuchy. Postawienie kosza przy pralce, zdecydowanie usprawnia pracę. Jeśli pralka umieszczona została w łazience, z pewnością nie będzie nam również przeszkadzał zapach płynów i detergentów. Takie rozwiązanie ma jednak również swoje wady. Pralka posiada bowiem dość znaczące gabaryty. Ukrycie pralki, zwłaszcza w małej łazience, będzie więc bardzo trudne. Urządzenie to trudno również wpasować w nowoczesne aranżacje. W takiej sytuacji sprawdzają się specjalne umywalki, które mogą zostać umieszczone nad ukrytą pralką.

umywalka nablatowa na pralkę

Aranżacja łazienki z pralką w zabudowie

Ukrycie pralki w zabudowie to ciekawy pomysł, stosowany coraz częściej w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Pralkę ukrytą można uzyskać poprzez zaprojektowanie szafki w formie słupa. Jej dolna część może zostać przeznaczona na ustawienie urządzenia, górną część z kolei mogą stanowić półki, które będą pełnić funkcje praktyczne. Szafka z pralką ukrytą w jej wnętrzu, może również być zamontowana pod lustrem. Tutaj można także zastosować specjalny model umywalki, który może zostać ustawiony nad pralką. To również doskonałe rozwiązanie wówczas, gdy ktoś planuje umieścić pralkę w niewielkiej łazience.

Umywalka nablatowa nad pralką w łazience

Umieszczenie zlewu uwarunkowane jest wysokością pralki. Jeśli zdecydujemy się zamontować zlew zbyt nisko, wibracje urządzenia będą powodować jego uderzanie o spód umywalki. Dlatego też najlepszą alternatywą będzie zastosowanie blatu, na którym dokonamy montażu umywalki. Takie rozwiązanie idealnie wpisuje się w aranżację małych łazienek. Dzięki niemu pralka zostaje ukryta, a jednocześnie cała przestrzeń jest maksymalnie wykorzystana. Decydując się na umieszczenie zlewu na specjalnej półce, zyskujemy również nieco miejsca na ustawienie kilku przedmiotów.

umywalka nablatowa nad pralką

Umywalka podwieszana nad pralką

Jeśli w łazience nie ma miejsca na półkę czy szafkę nad pralką urządź łazienkę, korzystając z innej możliwości. Taką możliwością będzie zlew umieszczony na ścianie nad pralką. Wśród takich modeli zlewów przeważają umywalki o kwadratowym kształcie, dopasowanym do szerokości pralki czyli miejsca montażu. Taka umywalka ma zostać podwieszona bezpośrednio na ścianie. Przy wyborze umywalki musimy jednak kierować się jej gabarytami, by umywalka łazienkowa była praktyczna. Niezwykle istotna będzie również wysokość montażu umywalki. Powinna ona zostać zamontowana przynajmniej 1 cm nad pralką. Jest to rozwiązanie skuteczne jedynie wówczas, gdy pralka nie wibruje zbyt mocno podczas pracy.

Wymagania dotyczące instalacji zlewu nad pralką

Przy montażu umywalki nablatowej nad pralką, konieczne jest zastosowanie się do kilku istotnych zasad. Warto upewnić się, że umywalka została zainstalowana w taki sposób, że jej brzegi wystają poza urządzenie na odległość minimum 2 cm. Na pralce nie powinny również opierać się rury spustowe. Zlew powinien mieć także szerokość 58 cm, jeśli odpływ ściekowy został umieszczony w ścianie za pralką. Umywalka nablatowa powinna być także umieszczona na konkretnej wysokości. Z reguły uznaje się, że umywalka ma mieć 5 cm luzu pomiędzy blatem i pralką. Taka umywalka łazienkowa stanowi praktyczne rozwiązanie w małych pomieszczeniach.

umywalka nablatowa pralka

Jak zabudować ścianę z pralką i umywalką?

Umywalka nablatowa bardzo często przyjmuje kształt lilii wodnej, co znacząco wpływa na estetykę pomieszczenia. Warto zadbać również i o pozostałe wyposażenie wnętrza, by stworzyło ono harmonijną całość. Jeśli decydujemy się wybrać zlew nablatowy i zabudować pralkę, możemy również zabudować całą ścianę. Taka zabudowa będzie pełniła nie tylko funkcje praktyczne, ale również i estetyczne. Jeśli umywalka łazienkowa stoi na blacie nad pralką, samo urządzenie możemy również ukryć w szafce. Należy pamiętać jednak, że drzwi do szafki powinny się mocno uchylać, co z kolei wymaga nieco więcej miejsca, co może być problematyczne w niewielkich łazienkach.

umywalka nablatowa z pralka

Czy można zamontować umywalkę nad pralką?

Aranżacja łazienki, w której umywalka umieszczona zostaje nad pralką, sprawdza się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach. Bardzo często blat zostaje umieszczony wówczas na pralce, a umywalka na ścianie nad pralką. W takiej sytuacji należy zdecydować się na model, przeznaczony do montażu ściennego.

Jak zamontować pralkę pod umywalką?

Do takiej aranżacji należy wybrać model pralki ładowanej z przodu. W szafce pod umywalką można wówczas umieścić zawór. Do syfonu umywalkowego można natomiast podłączyć odpływ urządzenia.

zlew nad pralką

Jak wysoko blat nad pralką?

Pralka może zostać ustawiona tuż pod blatem, na którym będzie znajdować się umywalka łazienkowa. Poleca się, by pomiędzy blatem i pralką było ok. 5 cm luzu.

2 thoughts on “Czy umywalka nablatowa nad pralką to dobre rozwiązanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =