Czym zabezpieczyć rynny? Pomysły na zabezpieczenie rynien przed liśćmi

Czym zabezpieczyć rynny? Pomysły na zabezpieczenie rynien przed liśćmi

Zabezpieczenie rynien przed liśćmi jest konieczne zwłaszcza w okresie złotej polskiej jesieni. To właśnie wtedy opadające z drzew liście stanowią największe zagrożenie. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć rynny i wyjaśniamy, dlaczego jest to takie istotne.

Dlaczego zabezpieczenie rynny przeciw liściom jest takie ważne?

Drożność rynien i rury spustowej to niezwykle istotny czynnik, dzięki któremu woda z rynien może być bezpiecznie odprowadzana. Dzięki rynnom woda spływa do gleby lub też do specjalnie do tego celu przeznaczonych mauzerów. Do rynien trafiają jednak liście opadające z drzew oraz inne zanieczyszczenia. Problem ten nasila się w okresie jesieni, choć ochrona rynien konieczna jest przez cały rok. W ten sposób rynny dachowe mogą zostać zapchane. Skutkiem tego woda będzie gromadzić się w nich, zamiast bezpiecznie spływać poza obręb budynku.

Co więcej, liście nagromadzone w rynnie znacząco utrudniają odpływ wody, co powoduje, że stają się one coraz cięższe. Liście i zabrudzenia będą w takiej sytuacji zbijać się w twardą masę, której usunięcie będzie coraz trudniejsze. A stąd już tylko krok do zerwania rynny. Zerwanie rynny deszczowej z pewnością odbije się na wyglądzie elewacji budynku. Będą tworzyć się na niej nieestetyczne zacieki. Jeśli problem nasili się w zimie, zamarzanie wody w rynnach może doprowadzić nawet do ich rozsadzenia.

montaż siatki na rynny

Jak zamontować osłonę przeciw liściom?

Ochrona systemu rynnowego przed opadającymi liśćmi to jedno z głównych zadań w okresie jesiennym. Jednak takie osłony rynny będą spełniać swoje funkcję przez cały rok. Dlatego też warto wybrać najlepsze rozwiązanie i wprowadzić go w swoim gospodarstwie, by nie musieć martwić się o stan rynien oraz możliwość ich zapchania przez nagromadzone wewnątrz liście.

Siatka ochronna

Siatki wykonane z tworzywa sztucznego dopasowane są do kształtu rynny i idealnie chronią, by warstwa liści nie dostawała się do ich wnętrza. Rynna powinna zostać zabezpieczona na całej długości. Przy zakupie osłony rynny należy zwrócić uwagę m.in. na szerokość rynny. Szerokość rynny powinna odpowiadać szerokości siatki tak, by była ona chroniona skutecznie. Ważny będzie również odpowiedni profil oczek. Siatka aluminiowa rynnowa jest montowana w wyjątkowo prosty sposób. Należy wcisnąć swoją osłonę rynny pomiędzy dachówkę, która schodzi do rynny, a jej wywinięcie zewnętrzne.

W siatce należy również wyciąć otwory, które będą prowadzić do rynny spustowej oraz zabezpieczyć boki tak, aby nie wciskały się do niej różnego rodzaju ptaki. Montowanie ochronnych siatek idealnie chroni rynny przed opadającymi liśćmi. Do zabezpieczonych rynien siatką nie dostają się również żadne inne zanieczyszczenia, które mogą przerwać drożność systemu. Takie osłony rynny deszczowej są nie tylko skuteczne, ale również bardzo łatwe w montażu co sprawia, że montaż ochronnych siatek to współcześnie najczęściej wybierana metoda ochrony rynien przed liśćmi.

siatka na rynny przeciw liściom

Koszyczki do odpływu

Koszyczek sprawdzi się w przypadku rynien, w których nie została zamontowana wypukła siatka ochronna. Stanowi on również doskonałą osłonę przeciw liściom, choć działa na nieco innej zasadzie, niż system ochronnych siatek. Odpowiednie zabezpieczenie rynny sprowadza się tutaj do założenia specjalnych osłon, czyli tzw. koszyczków. Takie osłony rynny deszczowej montowane są jednak na samych jej końcach. Dzięki temu zalegające liście nie będą wpadały do rynny spustowej. To właśnie tam istnieje bowiem największe zagrożenie tym, że warstwa liści zmieni się w twardą masę, zapychającą cały system odprowadzania wody deszczowej. Wybór osłony rynny w postaci koszyczka to jeden ze skutecznych sposobów na zabezpieczenie rynien przed liśćmi.

siatka ochronna na rynny

Rewizja na opadające liście

Siatka zabezpieczająca rynnę to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak również rewizje na liście, umieszczane w rurze spustowej. W systemie rynnowym można umieścić zarówno rewizje przesuwne, jak i rewizję z klapką. Dostęp do obu z nich jest wyjątkowo łatwy. To idealne zabezpieczenie rynny przed odkładaniem się liści w systemie rynnowym. Co ważne, takie rewizje można założyć zarówno do nowych systemów, jak i do tych, które zostały zamontowane na budynku nieco wcześniej.

Rewizja przesuwna służy osłonie rynny przeciw gromadzeniu się w niej liści. Nie trzeba przy tym demontować dolnej części rynny. Z kolei rewizja z klapką umożliwia dostęp w przekrój rynny i sprawdzenie, czy nie doszło do jej zatkania. Taka rewizja to nie tylko idealna ochrona rynien. W okresie wiosenno-letnich opadów umożliwia ona również zbieranie wody deszczowej do pojemników.

zabezpieczenie rynien przed liśćmi

Jak zabezpieczyć rynny przed ptakami?

Oprócz stosowania siatek czy innych rozwiązań, chroniących rynnę przed opadającymi liśćmi, warto również rozważyć instalację systemów, chroniących rynny przed ptakami. Dlaczego jest to takie istotne? Bowiem ptaki również przyczyniają się do zatykania rynien, budując w nich gniazda i znosząc do nich gałęzie i inne przedmioty, w wyniku czego rynny tracą drożność. Co więcej, ptasie odchody niszczą również lakier, którym zabezpieczona jest rynna.

Odpowiednim rozwiązaniem może być tutaj zastosowanie specjalnie do tego celu przeznaczonych kolców. Takie kolce utrudniają, a w wielu przypadkach uniemożliwiają nawet to, aby ptaki siadały na rynnie. Co ważne, kolce nie są dla ptaków groźne, jeśli zostaną zamontowane w widocznym dla nich miejscu. Niektóre systemy montuje się do środka rynny, inne natomiast przeznaczone są do montowania na jej obrzeżach. Niezależnie od rodzaju, który wybierzemy, należy upewnić się, że są one pokryte warstwą zabezpieczającą przed wilgocią.

zabezpieczenie rynny przed liśćmi

Jak założyć siatkę na rynny?

Siatka przeciw liściom to skuteczne rozwiązanie, chroniące rynny przed zatkaniem. Montaż takiej siatki jest wyjątkowy prosty. Wystarczy tylko wcisnąć ją pomiędzy dachówkę, która schodzi do rynny, a wywinięcie rynny od zewnętrznej strony.

Jak zabezpieczyć rynny przed ptakami?

Do osłony rynny przed ptakami przydadzą się specjalnie do tego celu służące kolce. Utrudniają one ptakom lądowanie i zniechęcają do przesiadywania na rynnach.

Jak uszczelnić rynny?

W miejscach połączenia rynien sprawdzi się taśma kauczukowa lub bitumiczna. Dobrym pomysłem będzie również uszczelniacz dekarski.

2 thoughts on “Czym zabezpieczyć rynny? Pomysły na zabezpieczenie rynien przed liśćmi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − dziesięć =