Jak prawidłowo wkręcić śrubę w drewno? Nie popełniaj tych błędów

Jak prawidłowo wkręcić śrubę w drewno? Nie popełniaj tych błędów

Podczas drobnych prac remontowych czy wykonywania obowiązków domowych stajemy przed różnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest wkręcanie śruby w drewno. Wówczas wiele osób zastanawia się, jak to zrobić, by wkręt nie wystawał i wyglądał estetycznie. Jak wkręcić śrubę w drewno? Ułatwiamy nieco zadanie, udzielając kilku cennych wskazówek.

Dobór wkrętów ciesielskich – dlaczego jest taki istotny?

Dobór odpowiednich wkrętów ma bardzo istotne znaczenie. Wkręt powinien mieć bowiem odpowiednie wymiary, które muszą odpowiadać grubości materiału, na którym będziemy pracować. Istotny będzie tutaj również kształt łba. Tam, gdzie wkręt nie powinien wystawać, sprawdzą się doskonale wkręty stożkowe. Do miękkiego materiału lepiej zastosować natomiast wkręty talerzowe. Na szczęście producenci oferują szeroką gamę wkrętów, dzięki czemu wybór odpowiedniego produktu nie powinien przysporzyć większych problemów.

jak wkrecac wkrety

Rodzaj wierteł do drewna

Odpowiednie narzędzia są niezbędne, by praca z drewnem była przyjemnością. Współczesny rynek oferuje wiele rodzajów wierteł, pozwalających nie tylko wywiercić otwór, ale również wykonać szereg innych czynności. I choć można pokusić się o zastosowanie wiertła do metalu, nie zawsze będzie to dobrym rozwiązaniem. W przypadku wierteł do drewna, część centrująca umieszczana jest na czubku. Dzięki temu ryzyko ześlizgnięcia się wiertła zostaje zminimalizowane. Jest to szczególnie istotne, gdyż wiercąc w drewnie otwór możemy natrafić na różną fakturę, co może spowodować niepożądane przemieszczenie wiertła, które nie zostanie prawidłowo dopasowane do materiału. Jakie rodzaje wierteł do drewna możemy wybrać?

jak wkręcać wkręty do drewna

Wiertła kręte – klasyczne

Dobór odpowiedniego wiertła jest niezwykle istotny, by praca z drewnem była przyjemna. Wiertła kręte to najbardziej uniwersalne, a zarazem najczęściej wykorzystywane narzędzia do obróbki drewna. Swoją budową przypominają one nieco klasyczne wiertła kręte do metalu. Ich wierzchołek jest jednak zakończony kolcem. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne ustawienie wiertła. To z kolei ma nie doprowadzić do rozszczepiania drewna. Takie wiertła do wiercenia otworów w drewnie są znacznie ostrzejsze niż te, które używa się do wiercenia w metalu.

jak wkręcić śrubę w drewno

Wiertła płaskie

Wiertła płaskie są również bardzo często wykorzystywane do wkręcania wkrętów w drewno. Tutaj budowa jest również bardzo prosta. Mają one kształt płytki. Płytka ta jest zakończona ostrym wierzchołkiem, dzięki któremu łeb wkrętu precyzyjnie wchodzi w drewno. W tej grupie można wyróżnić wiertła piórkowe i łopatkowe. Pierwsze z nich charakteryzują się wyjątkowo prostą budową. To również idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o dużą średnicę otworu.

Wiertła puszkowe

Wiertła puszkowe umożliwiają łatwe wkręcanie wkrętu w płytę MDF lub w płyty wiórowe, które są szeroko wykorzystywane we współczesnym budownictwie. Wiertła te posiadają również kolec centrujący, dzięki któremu możemy umieścić je precyzyjnie w miejscu, w którym kawałek drewna ma być rozwiercony. Wiertła puszkowe pozwalają wywiercić odpowiedni otwór w drewnie zwłaszcza wówczas, gdy ma on mieć dużą średnicę. Ich zastosowanie eliminuje również możliwość rozszczepiania drewna.

jaki otwór pod wkręt do drewna

Wiertła do konfirmatów

Takie wiertła idealnie sprawdzają się przy montażu wkrętów podczas składania mebli. Wiertło konfirmatowe to nic innego, jak typowe wiertło kręte. Tutaj jednak zastosowano specjalne zakończenie w postaci pogłębiacza. Dzięki niemu w czasie montażu wkrętów zostają one schowane w materiale, który jest obrabiany. Takie wiertła charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością oraz odpornością na zużywanie. Pomimo większej ceny zakupu możemy mieć pewność, że z pomocą wiertła wykonamy jeszcze wiele prac.

Osadzanie wkrętów w drewnie

Osadzanie wkrętów w drewnie nie zawsze jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, gdy nie mogą one wystawać ponad powierzchnię. Taka sytuacja ma miejsce np. podczas skręcania mebli. Producenci wierteł oferują szeroką gamę produktów, dzięki którym wykonanie zadania będzie znacznie łatwiejsze.

Wykonanie odpowiedniego otworu, wraz z jego pogłębieniem, umożliwiają np. wiertła konfirmatowe. Drewno otaczające wkręt będzie bezpieczne, gdyż wiertło posiada kolec, umożliwiający jego precyzyjne ustawienie. Aby osadzić wkręt w drewnie, trzeba jednak prawidłowo dobrać średnicę otworu, w którym zostanie umieszczony wkręt. To z kolei wymaga zastosowania wkrętów odpowiedniej wielkości. Zanim zaczniesz pracę, warto również wiedzieć, że wkręty ciesielskie przechodzą na wylot przez drewno. Połącz więc dwa elementy przy pomocy ścisków, zanim zabierzesz się do wiercenia otworów pilotowych.

Aby wywiercić otwory pilotowe, umieść wkręt ciesielski na specjalnej końcówce bitu. Podczas zastosowania wkrętów ciesielskich należy pamiętać, by trzymać je pod kątem prostym do powierzchni. Poszczególne części wkrętu muszą być wprowadzane w drewno na wolnych prawych obrotach. Należy uważać, by wkręt nie wystawał ponad powierzchnię, gdyż nie będzie on wystarczająco mocny. Jeśli natomiast osadzimy go zbyt głęboko, może dojść do rozszczepiania drewna.

otwory pod wkręty do drewna

Najczęściej popełniane błędy

Do wiercenia otworów w drewnie nie potrzeba specjalnej wiedzy i umiejętności. Czasem jednak amatorzy popełniają istotne błędy, które rzutują na całość pracy i jej efekty. Pracując z drewnem pamiętaj więc, że łba śruby nie pobija się młotkiem. Może to doprowadzić do wygięcia używanej śruby, a w konsekwencji do tego, że wkręt wejdzie w drewno krzywo. Taki uszkodzony wkręt może być przyczyną dalszych problemów.

Wkrętów nie należy również wkręcać na lewych obrotach nawet, jeśli ma to na celu utworzenie otworu prowadzącego. Sprawdź również czy gwint wkrętu nie jest uszkodzony. Nigdy nie umieszczaj go dokładnie w miejscu, w którym znajdował się poprzedni wkręt. Poświęć również nieco czasu, by odpowiednio dobrać akcesoria i końcówki do urządzenia i materiału, z którym będziesz pracować. Odpowiednie wkręty i wiertła uczynią bowiem pracę przyjemniejszą, a efekty bardziej satysfakcjonujące.

średnica otworu pod wkręt do drewna

Jak rozpoznać wkręty do drewna?

Rozpoznanie wkrętów ciesielskich nie powinno być trudne. Mają one dość głębokie gwinty o niewielkich rozmiarach. Charakterystyczny jest tutaj również wysoki skok.

Co lepsze wkręty czy gwoździe?

Wkręty ciesielskie mogą przenosić znacznie większe obciążenia. To między innymi dlatego są one wybierane znacznie częściej, niż tradycyjne gwoździe.

Jakie wkręty do twardego drewna?

Jeśli chcesz wkręcić wkręt w twarde drewno, koniecznie wybierz wkręty z drobnym gwintem. Zapewni on dużą siłę trzymania, ale nie zniszczy drewna.

One thought on “Jak prawidłowo wkręcić śrubę w drewno? Nie popełniaj tych błędów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =