Jak wymienić głowicę w baterii prysznicowej krok po kroku?

Jak wymienić głowicę w baterii prysznicowej krok po kroku?

Baterie prysznicowe są popularnym elementem wyposażenia łazienki. Coraz więcej osób już na etapie projektu decyduje się na montaż kabiny prysznicowej, a nie wanny. Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Chociaż kabiny wybierane są przede wszystkim ze względu na swoją funkcjonalność i fakt, że po prostu nie zajmują dużo miejsca w łazience. Bateria prysznicowa, która jest montowana w ich obrębie na skutek długiej eksploatacji, błędnego montażu czy uszkodzeń mechanicznych, może się zepsuć. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy zawsze trzeba wymienić baterię natryskową na nową? Okazuje się, że w wielu przypadkach wystarczy wymienić głowicę baterii prysznicowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Wymiana głowicy w baterii prysznicowej – czy można zrobić to samodzielnie?

Może nasze stwierdzenie wydawać się dziwne, jednak przed zakupem głowicy do baterii natryskowej, trzeba dokładnie określić model baterii prysznicowej. Głowice ceramiczne, które znajdują się na rynku są zróżnicowane względem siebie, nie są to części zamienne do baterii, które są uniwersalne. Wręcz każdy producent armatury sanitarnej posiada dedykowane głowice, nie tylko które pasują do producenta, ale także i do serii baterii. Znając samą nazwę producenta obszar poszukiwań jest znacznie zawężony.

Sprawa jest dosyć prosta, jeśli posiadamy markową baterię prysznicową firmy Grohe, Hansgrohe, Omnires, Kludi, Deante, Tres, Oras. W przypadku baterii natryskowych “no name” wyszukanie części zamiennych nie jest zadaniem prostym, często wręcz niemożliwym i to w krótkim czasie od zakupu.

Rodzaje głowic w bateriach natryskowych

Jakie są rodzaje głowice w bateriach prysznicowych? Ogólnie możemy powiedzieć, że głowice ceramiczne dzielą się na dwa rodzaje: niskie i wysokie. Nawet w przypadku, gdy na pierwszy rzut oka głowica wygląda identycznie do naszej, w rzeczywistości może różnić się małym detalem i nie pasować.

Sama wymiana głowicy w baterii prysznicowej może zostać wykonana samodzielnie lub oczywiście przez fachowca. To czy czynność ta jest prosta, uzależnione jest przede wszystkim od samego rodzaju baterii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku baterii prysznicowej podtynkowej, zupełnie inaczej w przypadku baterii prysznicowej podtynkowej.

wymiana głowicy baterii krok po kroku

Wymiana głowicy w baterii prysznicowej – jak to zrobić?

Przed przystąpieniem do montażu głowice w baterii prysznicowej, w pierwszej kolejności należy zamknąć dopływ wody. Następnie – płaskim nożem lub śrubokrętem powinno się zdjąć zaślepkę poprzez podważenie jej. Zaślepka to niewielki element, który znajduje się w pobliżu mieszacza. Następnie – należy odkręcić wkręt, najkorzystniej jest zrobić to ręcznie, by nie uszkodzić innych części zamiennych. W dalszej kolejności należy odkręcić dźwignię mieszacza, po jego zdjęciu widoczna będzie półkolista kopuła, którą również trzeba odkręcić. Dużym kluczem nastawnym należy odkręcić nakrętkę z mosiądzu. Po tej czynności, można wyjąć starą głowicę ceramiczną i zastąpić ją nową.

2 thoughts on “Jak wymienić głowicę w baterii prysznicowej krok po kroku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + dziesięć =