Jaki najlepszy papier ścierny do szlifowania gładzi?

Jaki najlepszy papier ścierny do szlifowania gładzi?

Wybór odpowiedniego papieru ściernego do gładzi, pozwoli nam uzyskać idealnie gładką i równą powierzchnię. W jaki sposób szlifować gładź i jaki papier ścierny do gładzi wybrać, by cieszyć się z osiągniętych efektów pracy?

Szlifowanie gładzi – podstawowe informacje

Nakładanie gładzie gipsowych opiera się na cienkich warstwach, które osiągają maksymalną grubość do 5 mm. Dzięki gładziom ściana zostaje idealnie przygotowana do dalszego malowania. W trakcie pracy nakładamy dwie warstwy gładzi. Pierwsza z nich ma za zadanie wyrównanie podłoża, duga natomiast wygładzenie wszelkich nierówności. Gładź musi być gładka, by mogła spełniać swoje funkcje. Dlatego też powierzchnię ściany z gładzią należy wyszlifować, zanim nałożymy na nią warstwę farby.

jaki papier do gładzi

Ręczne szlifowanie gładzi

Szlifowanie ręczne przeprowadza się z użyciem specjalistycznej pacy, wyposażonej w uchwyt, ułatwiający trzymanie narzędzia w trakcie pracy. Na takiej pacy mocuje się papier ścierny lub siatkę ścierną w zależności od tego, którą metodę wybierzemy. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na ziarnistość papieru ściernego oraz kolor siatki. Taka paca powinna mieć szerokość 80 mm. Czasem również wykorzystuje się narzędzie o szerokości 105 mm. Jak nietrudno się domyślić, szlifowanie gładzi ręczne polecane jest wyłącznie do małych powierzchni, ewentualnie do miejsc, do których dostęp jest znacząco utrudniony. Do szlifowania większych powierzchni zaleca się jednak użycie specjalnych narzędzi, dzięki którym praca będzie wykonana szybciej i włożymy w nią zdecydowanie mniej wysiłku.

jaki papier ścierny do gładzi

Mechaniczne szlifowanie gładzi gipsowej

Szlifować gładź mechanicznie można z pomocą siatek ściernych lub papieru ściernego, przy czym gramatura papieru ściernego będzie miała tutaj również bardzo istotne znaczenie. Mechaniczne szlifowanie przeprowadza się z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. W tym przypadku będzie to szlifierka do gładzi, potocznie nazywana żyrafą. Do szlifowania gładzi żyrafą przystępuje się wówczas, gdy powierzchnia jest stosunkowo duża. Szlifowanie gładzi szlifierką to zdecydowanie wygodniejsze i szybsze rozwiązanie, niż szlifowanie ręczne. Z pomocą szlifierki praca będzie również znacznie bardziej czysta. Wszystko to za sprawą odkurzacza, w które wyposażone jest urządzenie. Służy on do odsysania pyłu, który osiada na różnych powierzchniach podczas pracy.

Szlifowanie na mokro

Obróbka powierzchni gładzi na mokro wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale również i konkretnych umiejętności. Nic dziwnego, że takie szlifowanie gładzi polecane jest wyłącznie dla profesjonalistów. Szlifowanie na mokro to szlifowanie bezpyłowe ścian. Wykonuje się go przed związaniem gładzi. Pracę rozpocząć należy od nałożenia gładzi i odczekania czasu, przeznaczonego na wysychanie ściany. Następnym krokiem będzie zwilżenie jej wodą oraz szlifowanie za pomocą pacy.

szlifowanie gipsu jaki papier

Jaki papier ścierny wybrać do szlifowania ścian

W przypadku papieru jego wybór jest niezwykle istotnym zdaniem. Użycie papieru ściernego nie może bowiem doprowadzić do uszkodzenia powierzchni. W przypadku szlifowania gładzi, warto zastosować się do wytycznych, związanych z gradacją papieru. Dzięki temu możemy uzyskać gładkie ściany, odpowiednio przygotowane do nałożenia farby.

Papier czy siatka ścierna?

Szlifowanie należy wykonać papierem ściernym lub też specjalną siatką ścierną. Papier ścierny szlifuje dokładnie, ale w przypadku miękkiej gładzi może on się zapychać, co z kolei będzie skutkowało nieestetycznym rysowaniem powierzchni. W przypadku siatek ściernych sprawa wygląda znacznie łatwiej, gdyż można je szybko przeczyścić, ale również i odwrócić na drugą stronę. Wiele osób sięga jednak po papier ścierny wykonany z pomocą odpowiedniej powłoki, pokrytej stearynianem cynku. W przypadku papieru ściernego warto sięgnąć również po produkt, który został wykonany z elektrokorundu szlachetnego. Wykorzystanie takiego papieru znacząco zmniejsza ryzyko powstawania rys.

szlifowanie gładzi jaki papier

Granulacja papieru ściernego

Aby rozpocząć szlifowanie gładzi, polecane jest wykorzystanie papieru ściernego o granulacji P100. W dalszej części należy wykorzystać specjalny papier ścierny, którego gramatura wynosi już 120 lub też 150. Przy takim doborze papieru ściernego szlifowanie powinno już zakończyć się na tym etapie. Czasem jednak efekty w dalszym ciągu nie są zadowalające. Szlifowanie gładzi wykonuje się wówczas z użyciem papieru 180 lub wyższym. Przy szlifowaniu gładzi szpachlowej należy pamiętać, aby poszczególne gradacje zmieniać stopniowo. Tylko w ten sposób można uzyskać satysfakcjonujące efekty pracy.

O czym informuje kolor papieru ściernego?

Wybierając papier ścierny do gładzi nie powinniśmy się sugerować jego kolorem. Liczą się tutaj bowiem ziarna materiału ściernego i to do nich należy przykładać największą wagę. Za kolor papieru ściernego odpowiada natomiast rodzaj spoiwa. Kolor natomiast ma znaczenie, jeśli wybieramy siatki ścierne. Wykonane są one bowiem z różnych materiałów. I tak czarny kolor siatki wskazuje, że została ona wykonana z węglika krzemu. Taki typ materiału sprawdza się doskonale do szlifowania twardych gładzi. Szlifowanie gładzi gipsowej wymaga sięgnięcia po białą siatkę, której materiałem produkcji jest szlachetny elektrokorund.

Jakim papierem szlifować gładź?

Do wstępnego szlifowania ścian należy użyć papieru ściernego o gramaturze 120-160. W dalszym etapie pracy należy sięgnąć już po papier 180-220. Co ważne, gładzie możemy szlifować zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu narzędzi.

Czy szlifować pierwszą warstwę gładzi?

Szlifowanie gładzi dotyczy głównie jej drugiej, cieńszej warstwy. Pierwszą warstwę gładzi można co prawda szlifować przy pomocy papieru ściernego, ale nie jest to konieczny zabieg.

Czym najlepiej szlifować gładź?

Wstępne szlify wykonuje się papierem o gramaturze 120-160. W dalszej pracy konieczne będzie wykorzystanie materiału ściernego o gradacji 200-220. Możemy tutaj przeprowadzić ręczne szlifowanie, jak i szlifowanie mechaniczne, z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi.

One thought on “Jaki najlepszy papier ścierny do szlifowania gładzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 8 =