Jaka jest poprawna odległość okapu od płyty indukcyjnej?
Okap stanowi jednej z najważniejszych elementów wyposażenia współczesnej kuchni. Podczas jego montażu należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Jedną z nich jest odległość okapu od płyty indukcyjnej. Od czego zależy ta odległość i jak poprawnie zamontować okap? Przeczytaj nasz poradnik zanim rozpoczniesz pracę.
Dlaczego montaż okapu jest konieczny w każdej kuchni?
Okap pełni wiele niezwykle istotnych funkcji w każdej kuchni. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie funkcja estetyczna. Jego głównym zajęciem jest bowiem pochłanianie, a więc również i usuwanie z powietrza wszystkich niepożądanych składników. Co to oznacza w praktyce? W praktyce oznacza to, że dzięki okapowi w naszym mieszkaniu czy domu nie będzie unosił się intensywny zapach pożywienia, przygotowywanego właśnie na kuchni gazowej czy płycie indukcyjnej. Należy okap zamontować, by pochłaniał on wodę i parę wodną, wytwarzającą się w procesie gotowania. Jeśli umieścisz okap w kuchni możesz mieć pewność, że będzie działać on jako wyciąg powietrza, ale również i jako pochłaniacz. Dzięki niemu bowiem powietrze wróci do naszej kuchni, ale już w formie oczyszczonej. Jeśli okap został prawidłowo zamontowany, z pewnością przyczyni się on również do usunięcia z powietrza, którym oddychamy, drobinek tłuszczu, a nawet szkodliwego dwutlenku węgla.
Jak dobrać rodzaj okapu do płyty indukcyjnej?
Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów okapów. Jednym z najczęściej wybieranych jest okap przyścienny. Takie okapy montowane są przy ścianach i bywają również opisywane określaniem T-line. Nic dziwnego, bo taki okap gastronomiczny przypomina swoim wyglądem odwróconą literę T. W kuchniach z wyspą lepszym pomysłem będzie zamontować okap gastronomiczny wyspowy. Taki okap kuchenny montuje się w dużych kuchniach, a możliwości wyboru odpowiedniego kształtu czy stylu są tutaj dość spore. Innym rodzajem okapów jest również okap podsufitowy oraz okap podszafkowy. Okap sufitowy montowany jest najczęściej przy podwieszanych sufitach, zaś okap podszafkowy, jak sama nazwa wskazuje, umieszczany jest pod szafkami.
Ciekawym, choć drogim rozwiązaniem, będzie z pewnością okap kuchenny blatowy. Można go całkowicie ukryć w blacie kuchennym. Listę zamykają okap kuchenny narożny oraz okap przeznaczony do zabudowy. Jaki rodzaj okapu wybrać dla kuchni indukcyjnej? Przede wszystkim należy skupić się na jego wymiarach. W przypadku okapu sufitowego czy każdego innego urządzenia tego typu, jego szerokość powinna być większa, niż szerokość samej płyty. Optymalnie będzie to kilka lub nawet kilkanaście centymetrów.
Na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny?
Wbrew pozorom, wysokość montażu okapu ma bardzo duże znaczenie. Tylko odpowiedni montaż zapewnia bowiem odpowiednie działanie urządzenia i pozwala na jego codzienną eksploatację. Na jakiej wysokości zamontować okap gastronomiczny?
Na jakiej wysokości powiesić okap nad płytą indukcyjną?
Pod nazwą płyty elektrycznej kryje się zarówno płyta indukcyjna, jak i płyta ceramiczna oraz kuchenka elektryczna. Ta ostatnia funkcjonuje na zasadzie palników, zaś dwie płyty wymienione na początku to typowe płyty grzewcze. W nowoczesnym budownictwie to właśnie ten rodzaj kuchenek montowany jest najczęściej. Dlatego też warto wiedzieć, jaka powinna być wysokość okapu gastronomicznego w przypadku zastosowania takich właśnie rozwiązań. Najczęściej wybieranym produktem są w tym przypadku okapy ścienne w typie T-line. Można je poznać po tym, że przypominają one odwróconą literę T. W przypadku kuchenek elektrycznych i płyt indukcyjnych, taki okap powinien być umieszczony na wysokości nie mniejszej niż 60, ale też nie większej niż 70 cm. Na takiej samej wysokości należy dokonać również instalacji okapu wyspowego. W przypadku okapu teleskopowego, wysokość ta będzie nieco niższa. Okap teleskopowy należy bowiem zamieścić na wysokości 50 cm.
Jak zamontować okap nad kuchenką gazową?
Kuchenki gazowe nadal można spotkać w wielu kuchniach, choć w nowym budownictwie są one zastępowane nowoczesnymi rozwiązaniami. Niezależnie od tego, na który rodzaj kuchenki się zdecydujemy, wymagana wysokość okapu w dalszym ciągu będzie pełnić bardzo ważną rolę. W tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na palniki. Będą się one nagrzewać podczas przygotowywania potraw. W tej perspektywie umiejscowienie okapu i najlepsza wysokość okapu ma bardzo duże znaczenie. Posiadając ten typ kuchenki, warto zapoznać się z instrukcją producenta, w której jasno określono odległość kuchenki gazowej od okapu. Montaż okapu kuchennego typu T-line oraz okapu wyspowego powinien mieć miejsce na wysokości ok. 75 cm. Okapy teleskopowe nad kuchenką gazową montuje się nieco niżej, bo na wysokości ok. 60 cm.
Dlaczego wysokość okapu ma znaczenie?
Okap gastronomiczny musi być prawidłowo zamontowany, by mógł dobrze funkcjonować. W przypadku okapu w grę wchodzą również kwestie bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków. Odległość zależy nie tylko od rodzaju kuchenki, ale również od typu okapu. Wysokość, na jakiej montujemy okap przyścienny, powinna być również dopasowana do wzrostu użytkowników. Chodzi bowiem o to, by każdy użytkownik kuchenki czy płyty mógł bez problemów dosięgnąć do panelu sterowania, zamieszczonego na ogół na froncie okapu. Jak widać, prawidłowy montaż okapu ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa urządzenia i jego funkcjonalności, ale również i dla wygody tych, którzy będą korzystać z niego na co dzień.
Na jaką wysokość montuje się okap?
To, na jakiej wysokości powiesić okap, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj kuchenki, nad którą będzie on wisieć. Z reguły uznaje się, że należy zamontować okap kuchenny na wysokości ok. 70-75 cm.
Jaki okap do kuchni indukcyjnej?
Rodzaj okapu należy dobrać do posiadanej kuchni. Jego szerokość powinna być taka sama, jak rozmiar płyty. Optymalnym rozwiązaniem jest, gdy okap będzie nieco szerszy od rozmiarów płyty grzewczej.
Czy do płyty indukcyjnej potrzebny jest okap?
Okap pomaga usunąć intensywne zapachy i tłuste osady. Dlatego też jego obecność jest konieczna, niezależnie od tego, z jakim rodzajem kuchni mamy do czynienia.
Świetny materiał, dzięki!