Jak zmyć atrament z rąk? Sprawdzone sposoby na zmycie atramentu
Wiele osób na co dzień używa różnego rodzaju pieczątek. Każdy z nas korzysta również z długopisów, których atrament może w każdej chwili poplamić nasze dłonie. Nieestetyczne plamy bardzo trudno zmyć, gdyż tusz na ogół nie poddaje się wodzie z mydłem. Jak zmyć atrament z rąk? Poznaj nasze sposoby na uciążliwe plamy z atramentu.
Najprostszy sposób by usunąć atrament z dłoni
Plamy atramentu można usunąć bardzo łatwym, a zarazem powszechnie stosowanym sposobem. Czasem wystarczy tylko umyć ręce wodą z mydłem, by zmyć długopis i pozostałości po jego użyciu. Niestety, metoda ta ma pewne ograniczenia. Trzeba bowiem działać wyjątkowo szybko, zanim atrament zaschnie na naszych dłoniach. Jeśli umyjemy ręce mydłem od razu po zaplamieniu, problem najprawdopodobniej zniknie. Usunięcie atramentu, który zdążył już zaschnąć na naszych dłoniach, nie będzie już z pewnością takie łatwe. Przypuszczalnie nie uda się wówczas zmyć plamy mydłem, dlatego też konieczne będzie zastosowanie innych sposobów, by pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Na szczęście mamy kilka sprawdzonych pomysłów na usunięcie plamy atramentu z rąk.
Czym zmyć tusz z dłoni?
Zaplamienie dłoni tuszem jest wyjątkowo łatwe. Czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, by atrament rozlał się na nasze ręce, tworząc nieestetyczne plamy. Ślady atramentu na dłoniach to również prawdziwa zmora osób, wykorzystujących na co dzień różnego rodzaju pieczątki i stemple. Jak usunąć ślady atramentu? Przedstawiamy kilka domowych sposobów.
Kwasek cytrynowy lub cytryna
Aby skutecznie usunąć atrament z dłoni, można zastosować sok, wyciśnięty z cytryny. Jeśli akurat nie mamy pod ręką świeżego owocu, można również zastosować kwasek cytrynowy, mający podobne właściwości. Zarówno cytryna, jak i kwasek, usuwają ślady tuszu, nie podrażniając przy tym naszej skóry. To naturalny, a więc w pełni bezpieczny sposób, aby plama została usunięta szybko i skutecznie. Cytryna lub kwasek to również dobry sposób na stare plamy z atramentu, choć ich usuwanie może potrwać nieco dłużej. Pamiętaj jednak, aby po użyciu cytryny lub kwasku na swoich dłoniach, zawsze dokładnie umyć je z użyciem ciepłej wody i mydła. Przypadkowe zatarcie oka kwaśną substancją z pewnością nie będzie bowiem przyjemnym doznaniem.
Zmywacz do paznokci
Zmywacz do paznokci doskonale poradzi sobie z różnego rodzaju plamami. To również skuteczny sposób na zabrudzone tuszem ręce. Aby szybko umyć tusz, nasącz płatki kosmetyczne w zmywaczu, a następnie pocieraj zaschnięte plamy aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Zmywacz do paznokci pozwoli usunąć nadmiar tuszu. Pamiętaj jednak, aby dokładnie umyć ręce po jego zastosowaniu. Zamiast zmywacza do paznokci można również użyć acetonu w czystej postaci. Doskonale usunie on pozostałości drukarki atramentowej czy tuszu z długopisów. Niemniej jednak w większości domów zdecydowanie częściej występuje zmywacz do paznokci, niż czysty aceton. Dlatego też to do damskiej kosmetyczki należy skierować się poszukując sposobu na to, czym zmyć długopis z dłoni.
Mleczko do demakijażu
Jeśli zaplamimy skórę dłoni atramentem różnego pochodzenia, powinniśmy skierować się do damskiej kosmetyczki nie tylko po zmywacz do paznokci. Najprawdopodobniej znajdziemy tam również mleczko do demakijażu, które również doskonale sprawdzi się jako skuteczny środek, pozwalający usunąć ślady z atramentu ze skóry dłoni. Można więc spróbować usunąć plamę wacikami, nasączonymi w mleczku do demakijażu. Spróbuj zmyć plamy, pocierając je wacikami do momentu, aż całkowicie znikną. Usunięcie atramentu drukarki w ten sposób wymaga nieco zaangażowania, choć efekty z pewnością będą satysfakcjonujące. Po zakończeniu czyszczenia należy również dokładnie umyć ręce, by mleczko nie dostało się nam do oczu podczas przypadkowego zatarcia.
Rozpuszczalnik lub denaturat
Jeśli wszystkie inne metody zawiodą, możemy spróbować usunąć plamy alkoholem. To również skuteczny sposób na stare plamy atramentu. Spróbuj zmyć tusz rozpuszczalnikiem lub denaturatem. Dzięki temu możesz pozbyć się plam z długopisów żelowych czy pieczątek. Unikaj jednak silnego pocierania dłoni, gdyż alkohol może wywołać podrażnienia na skórze. Konieczne jest również usunięcie z dłoni pozostałości po całym procederze. Po pozbyciu się atramentu należy więc dokładnie umyć ręce, używając przy tym gorącej wody i mydła.
Jak usunąć plamy z atramentu z ubrań?
Aby usunąć tusz z ubrań, trzeba włożyć w to nieco pracy. Warto wykorzystać tutaj również przytoczone wcześniej sposoby. Część z nich jest bowiem bezpieczna i nie powinna zniszczyć delikatnych materiałów. W przypadku zaplamionych atramentem ubrań, warto sięgnąć na początku po kwasek cytrynowy lub sok, świeżo wyciśnięty z cytryny. Istnieje duża szansa, że będzie on umiał poradzić sobie z tego rodzaju problemem. Jeśli jednak sam kwasek nie wystarczy, namocz plamę dodatkowo w wodzie i soli. Dobre efekty przyniesie również zanurzenie ubrania w ciepłym mleku. To skuteczna, choć nieco mniej znana metoda usuwania atramentu z ubrań. Jeśli jednak żaden z wymienionych sposobów nie podziała, użyj wybielacza, by skutecznie usunąć plamy i ślady tuszu. Niezależnie od sposobu, który wybierzesz, pamiętaj również, by spłukać ubranie pod bieżącą wodą, a następnie wyprać je w pralce. Pamiętaj również, by umyć sobie ręce po zastosowaniu każdego detergentu, zarówno chemicznego, jak i zupełnie naturalnego.
Czym zmyć czarny atrament z rąk?
Aby usunąć plamy z czarnego atramentu, przyda się sok z cytryny oraz kwasek. Wyciskaj owoc cytryny na dłonie i pocieraj plamy, żeby zmyć długopis. Pamiętaj jednak również o dokładnym wymyciu dłoni po zakończeniu tej czynności.
Jak usunąć plamy z atramentu ze skóry?
Jeśli zastanawiasz się, czym zmyć atrament, możesz śmiało skorzystać z mleczka do demakijażu. Mleczko można rozprowadzić na plamach wacikiem, a następnie usunąć atrament przez delikatne pocieranie.
Czym zmyć pióro z rąk?
Aby zmyć ślady pióra z rąk, wykorzystaj aceton. Jeśli nie masz go w czystej formie, zastosuj zmywacz do paznokci, powstający na bazie tej właśnie substancji.
u mnie sprawdził się kwasek cytrynowy
Bardzo dziękuję za cenne porady 🙂